Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie
Vedoucí: izr. prof. dr. Petra Stankovska
Paleoslovenistická sekce se zabývá studiem staroslověnského a církevněslovanského jazyka a písemnictví s důrazem na památky pocházející z území dnešní České republiky (velkomoravské období, rané přemyslovské Čechy, činnost Emauzského kláštera v Praze). Výstupy tohoto výzkumu jsou například rozsáhlé staroslověnské slovníky a kritická vydání staroslověnských a církevněslovanských textů. Byzantologická sekce se zaměřuje na výzkum reálií Byzantské (Východořímské) říše, a to zejména z pohledu archeologie, historie a slovansko-byzantských vztahů.
Videozáznamy přednášek pracovníků oddělení
Významné osobnosti
Činnost oddělení podrobněji
Paleoslovenistická sekce Oddělení paleoslovenistiky a byzantologie se zabývá studiem staroslověnského a církevněslovanského jazyka a písemnictví. Současný výzkum se zaměřuje především na památky pocházející z velkomoravského období a na texty psané v církevní slovanštině české redakce, které vznikly na území českého státu v 10. a 11. století, případně za vlády Karla IV. a v době předhusitské v Emauzském klášteře v Praze. Pracoviště se věnuje vedle dlouhodobých lexikografických úkolů také vydávání kritických edic staroslověnských a církevněslovanských textů, např. vydání Grigorovičova parimejníku či nově nalezené části Sinajského žaltáře nebo rozsáhlé edice českocírkevněslovanského překladu XL homilií na evangelia Řehoře Velikého (Besědy), Církevněslovanské legendy o svaté Anastázii, Staroslověnské modlitby proti ďáblu, apokryfu Otázky Bartolomějovy a českohlaholské památky Česká bible Hlaholská či Staročeský Hlaholský Comestor. Stranou zájmu nezůstávají ani otázky slovanské liturgie a písemnictví v Českých zemích, církevní slovanština na Balkáně a v Rumunsku a vztah raného křesťanství s pohanstvím v slovanském arеálu.
Na pracovišti byly v minulosti zpracovány unikátní čtyřdílný Slovník jazyka staroslověnského a Staroslověnský slovník podle rukopisů 10. a 11. století (Старославянский словарь по рукописям X‑XI веков), který se dočká druhého rozšířeného vydání pod názvem Slovník nejstarších staroslověnských památek. K Slovníku jazyka staroslověnského byly v letech 2010 – 2016 vypracovány Dodatky k I. dílu, jež souborně vydané tvoří jeho V. díl, a na jeho materiálu je založen Řecko-staroslověnský index vydávaný od roku 2014. V letech 2016 – 2020 byly v rámci projektu GORAZD: Digitální portál staroslověnštiny tyto slovníky společně se staroslověnskou lístkovou kartotékou digitalizovány a jsou přístupné na stránkách projektu www.gorazd.org.
Všechny lexikografické projekty vycházejí z rozsáhlých lístkových kartoték. Jedná se o staroslověnskou kartotéku, která obsahuje úplnou excerpci kanonických rukopisů staroslověnských, církevněslovanské texty velkomoravského původu a památky českocírkevněslovanské, dále o řecko-staroslověnskou lístkovou kartotékou sestavenou z textů s řeckou předlohou. Lexikální materiál památek přeložených do staroslověnštiny z latinské předlohy je zahrnut v latinsko-staroslověnské lístkové kartotéce, existují též lístky starohornoněmecko-staroslověnské pro několik textů přeložených ze staré horní němčiny. Způsob excerpce je podrobně popsán ve Slovníku jazyka staroslověnského, s. IV, nebo ve studii F. V. Mareše Staroslověnská lexikografie, publikované ve výboru Cyrilometodějská tradice a slavistika. Lístky staroslověnské kartotéky jsou naskenované a přístupné na adrese www.gorazd.org/kartoteka (bez dodatečně excerpovaných památek). Práci s dalšími kartotékami pracoviště umožňuje domácím i zahraničním badatelům po předchozí dohodě a dodržení stanovených podmínek. S dotazy je možné se obrátit telefonicky, písemně či prostřednictvím e‑mailu.
Byzantologická sekce se orientuje především na výzkum dějin Byzantské říše, Velké Moravy a na bádání v oblasti byzantsko-slovanských vztahů. K dokončeným pracím, na nichž se jednotliví pracovníci podíleli, patří především velké kolektivní dílo Dějiny Byzance (Academia, Praha 1992) či příslušné kapitoly v Dějinách jihoslovanských zemí, Dějinách Řecka nebo v Dějinách Srbska. Byla také dokončena Encyklopedie Byzance (Libri, Praha 2011) a monografie Cyril a Metoděj mezi Konstantinopolí a Římem (Vyšehrad, Praha 2013).
Od roku 2017 jsou pravidelně pořádány tzv. Byzantologické dny. Tyto akce jsou otevřeny odborníkům zabývajícím se problematikou Byzantské říše a příbuznými disciplínami, kteří zde mají možnost seznámit odbornou veřejnost se svým výzkumem.
Společným projektem obou sekcí je výzkum dějin české paleoslovenistiky a byzantologie, jehož cílem je zmapovat v historickém přehledu vývoj obou disciplín od počátků až do současnosti.