Akademická prémie Lumina quaerun­tur pro Vladislava Knolla

V pátek 25. října 2024 se v konalo slavnostní předávání akademických prémií Lumina quaeruntur. Mezi šesti oceněnými je i náš kolega Vladislav Knoll z oddělení paleoslovenistiky a byzantologie. 

Prémie Lumina quaeruntur cílí na vědce a vědkyně na prahu středního věku včetně těch, kteří se k aktivní kariéře vracejí po rodičovské dovolené. Slouží k založení vlastní výzkumné skupiny laureáta či laureátky. Podpora dosahuje až čtyři miliony korun za kalendářní rok na dobu maximálně pěti let. Alespoň 20 % rozpočtu přitom hradí pracoviště, kde vědec působí.

Vladislav Knoll je vědcem s velkým jazykovým nadáním. „Ještě před devíti lety bych si ale netroufal pomyslet na to, že budu v akademickém prostředí, natož abych tušil, že budu pracovat v Akademii věd,“ vzpomíná.

Nyní se zaměřuje na dějiny církevní slovanštiny, věnuje se i historické sociolingvistice a je autorem knihy o západoslovanském jazyce kašubštině. Jediná publikace tohoto typu se stala jedním z hlavních citovaných děl v pracích o historii kašubštiny i germánsko-slovanském jazykovém kontaktu. 

Prémie mu umožní sestavit tým při oddělení paleoslovenistiky a byzantologie, který prozkoumá vznik písemných jazyků ve středověké a raně novověké Evropě. Badatelé pomůžou k rozvoji mezinárodních vztahů pracoviště.

Zpráva o předávání na webu AV ČR

Vladislav Knoll, Eva Zažímalová, Václav Čermák

Eva Zažímalová, Vladislav Knoll, Václav Čermák

Vladislav Knoll ocenění přijímá

Václav Čermák připojuje svůj podpis, Eva Zažímalová, Vladislav Knoll

Eva Zažímalová, Vladislav Knoll, Václav Čermák

Vladislav Knoll během děkovné řeči

Všichni ocenění na společné fotografii

Slavnostní ceremonie

Promítaný medailonek Vladislava Knolla

Dvorana AV ČR během ceremoniálu