Alexandr Alexandrovič Vilkov
Pocházel z dědičné šlechty. Studoval na Nižegorodském semináři a na Tomské univerzitě, v r. 1895 dokončil studium na Varšavské univerzitě. Od r. 1902 až do vypuknutí první světové války přednášel finanční právo na Varšavské univerzitě, za války učil na obchodní škole v Rostovu na Donu. Od června 1917 byl profesorem Donské univerzity. Byl členem Konstitučně-demokratické strany (kadetů). 28. února 1920 byl na lodi Konstantin evakuován z Novorossijsku do Konstantinopole, odkud odjel do Království Srbů, Chorvatů a Slovinců. Od 12. října 1921 žil v Československu. Byl jedním ze zakladatelů, profesorem a posledním děkanem (1928 – 1929) Ruské právnické fakulty v Praze a současně přednášel v Ruském institutu zemědělského družstevnictví. Byl místopředsedou Ruské akademické skupiny, předsedou Jednoty ruských právníků v Praze a Jednoty ruských studentů v Praze, členem Svazu ruských akademických organizací v zahraničí, Svazu ruských válečných invalidů, Jednoty ruských emigrantských studentských organizací v ČSR, Jednoty ruských emigrantských organizací v ČSR, výboru Fondu pro pomoc ruským studentům a Společnosti přátel Ruského domova. Byl akcionářem vydavatelství Jedinstvo. Účastnil se zasedání Bratrstva svaté Sofie v Praze (1924). V r. 1952 byl násilně vystěhován z ruského Profesorského domu v Bubenči. Zemřel v Domově důchodců v Terezíně. Je pohřben na ruském hřbitově v Praze na Olšanech.
Manželka: Natalija Alexejevna, rozená Maľceva (lékařka; zůstala v Rusku. Manželství bylo uzavřeno 17. 2. 1907 v Petrohradě.).
Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 1. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Praha XII, Královské Vinohrady, Sázavská 17, Moravská 47; Praha XIX, Bubeneč, Bučkova 27.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 277; Kartotéka ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů v meziválečném Československu (Slovanská knihovna Praha); Soukromý archiv A. Kopřivové.
Хроника культурной, научной и общественной жизни русской эмиграции в Чехословацкой республике. Т. 1. 1919 – 1929. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2000; ibid, Т. 2. 1930 – 1939. Под ред. Л. Белошевской. Славянский институт АН ЧР, Прага 2001; Сухарев, Юрий Николаевич. Материалы к истории русского научного зарубежья. Кн. 1. Рос. фонд культуры [и др.], Мoсква 2002; Сорокина, Марина Юрьевна – Масоликова, Наталия Юрьевна. Некролог российского научного зарубежья. In: www.russiangrave.ru [on-line].