Isaakij (Isaak) Abramovič Pastak
Karaim (příslušník krymského národa). Po maturitě na Simferopolském gymnáziu (1911) vystudoval Chemickou a Matematicko-fyzikální fakultu Petrohradské univerzity (1917). Byl zaměstnán jako chemik v centrální laboratoři Hlavní dělostřelecké správy Technologického institutu. V r. 1918 vstoupil do Dobrovolnické armády, ve které sloužil u dělostřelectva v hodnosti poručíka. V té době vypracoval vzorce pro střelbu z lehkého děla bez pomoci tabulek. V r. 1920 byl evakuován na poloostrov Gallipoli a v témže roce přijel do Československa. V r. 1923 dokončil studium na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství ČVUT. V r. 1924 získal v Ústavu chemie organické a chemické technologie tuků, dehtů a barviv na České technické vysoké škole v Brně titul doktora technických věd. Byl zakladatelem a jedním z představitelů Spolku ruských chemiků v Brně a členem Svazu ruských studentů v ČSR. Redigoval Sborník Spolku ruských chemiků v Brně. V r. 1925 odjel do Francie. Vedl laboratoř J. Truffauta ve Versailles, přednášel na Francouzské koleji v Paříži a poté vedl výzkumy v několika velkých francouzských firmách. Za druhé světové války byl vedoucím hlavní laboratoře továrny na střelný prach. V posledních letech života se zabýval výzkumy v oblasti farmacie a výzkumem rakoviny (zkoumal účinky léků z chemického hlediska). Byl jedním ze zakladatelů Spolku ruských chemiků ve Francii, členem Spolku Karaimů, Spolku pro ochranu ruských kulturních památek a Americké chemické společnosti. Publikoval v odborných zahraničních časopisech. Je pohřben na ruském hřbitově v Sainte-Geneviève-des-Bois.
Otec: Abram I. (1862 – po 1930; inženýr agronom). Matka: Věra, rozená Krym.
Práce ruské, ukrajinské a běloruské emigrace vydané v Československu 1918 – 1945 (Bibliografie s biografickými údaji o autorech). D. 1, sv. 2. Bibliografii zpracovaly Zdeňka Rachůnková a Michaela Řeháková, biografická hesla zpracoval Jiří Vacek za spolupráce a redakce Z. Rachůnkové a M. Řehákové; úvod J. Vacek. Národní knihovna ČR, Praha 1996.
Odznak Spolku pro zásluhy ve výzkumu; Zlatá medaile Spolku na podporu národního průmyslu; Zlatá medaile Chemické společnosti (1939); Řád Čestné legie (1954).
Praha VIII, Libeň, ubytovna Svobodárna, U Svobodárny 1100, Drahobejlova; Brno.
Národní archiv, f. MZV – Ruská pomocná akce, k. 240.
Померанцев, Кирил. Доктор наук Исаакий Пастак. In: Русская мысль, 04.11.1965; Сухарев, Юрий Николаевич. Материалы к истории русского научного зарубежья. Кн. 1. Рос. фонд культуры [и др.], Мoсква 2002; Незабытые могилы. Российское зарубежье: некрологи 1917 – 1997. В 6 т. Сост. В. Н. Чуваков; под ред. Е. В. Макаревич. Т. 5. Российская государственная библиотека, Москва 2004; Kaleta, Petr. Tajemné etnikum z Krymu. KLP, Praha 2015; Российское зарубежье во Франции (1919 – 2000). Биографический словарь. В трех томах под общей редакцией Л. Мнухина, М. Авриль, В. Лосской. In: http://www.dommuseum.ru/museum/nauka/slovar/ [on-line]; Российская еврейская энцыклопедия. In: http://www.rujen.ru/index.php/ [on-line].