Sergej Michajlovič Djaďkov
V r. 1917 maturoval na Donském novočerkasském gymnáziu. Na podzim 1917 nastoupil na přírodovědeckou fakultu rostovské univerzity, ale kvůli nemoci studia přerušil. V r. 1918 začal studovat v Polytechnickém institutu v Novočerkassku obor matematika a její využití ve fyzice a astronomii, v r. 1919 nastoupil na Námořní učiliště v Novočerkassku. Jako pomocný mechanik se plavil na lodi Kubáněc. Onemocněl břišním tyfem, po uzdravení byl v prosinci 1919 převelen na loď Straž a poté k flotile motorových strážních lodí. Na podzim r. 1920 byl evakuován do Konstantinopole. Byl členem Svazu ruských studentů v Konstantinopoli a Svazu ruských techniků a inženýrů v Turecku. Sloužil na ruských lodích, které se plavily pod francouzskou vlajkou. 25. října 1921 přijel se skupinou studentů do Československa. V listopadu začal studoval elektrotechniku na Vysoké škole strojního a elektrotechnického inženýrství ČVUT. Současně navštěvoval semináře o radiotechnice, organizované Komitétem pro umožnění studia ruským a ukrajinským studentům v ČSR. Podílel se na založení rusko-české stanice Radiosekce při Univerzitě Karlově. V letech 1926 – 1928 pracoval na univerzitě jako asistent prof. Augustina Žáčka. V r. 1929 začal pracovat ve firmě Krešl a spol. V r. 1933 byl spolu s ostatními pracovníky převeden do firmy Radiotechna s.r.o. Telefunken, pro kterou D. zkonstruoval radiopřijímače Big Ben a Amerigo. Po válce v období znárodňování pracoval ve Výzkumném ústavu pro elektronickou fysiku, kde vedl oddělení teorie obvodů, přesného času a kmitočtu. V r. 1953 byl pověřen vedením přípravných kroků k založení Ústavu teoretické radiotechniky (dnes Ústav fotoniky a elektroniky Akademie věd České republiky) a v letech 1955 – 1963 byl jeho ředitelem. Po odchodu z funkce ředitele zůstal v ústavu jako vědecký pracovník a plně se věnoval vědecké práci. Byl členem Československé kybernetické společnosti při ČSAV.
Otec: Michail Michajlovič (1868 – ?; učitel). Matka: Alexandra Nikolajevna, rozená Sadovnikova (1873 – ?). Manželka: Nina Ivanovna (členka Dámského výboru Gallipolského svazu v Praze).
Hmota, její míry a stavy. Výzkumný ústav pro elektrotechnickou fysiku, Praha 1952. 33 s.; Fysikální základy elektrických a elektronických měření. 2. část. SPN, Praha 1953. 145 s.; Základy vysokofrekvenční elektrotechniky: elektromagnetické pole a vlny. SNTL, Praha, 1954. 94 s.; Resonanční transformace. Academia, Praha 1967. 247 s.; Zobecněná spektra: výzkumná zpráva. Ústav radiotechniky a elektroniky, Praha, 1970. 21 s.; Prostory a transformace v teorii systémů a obvodů. Academia, Praha, 1975. 86 s.
Praha II, Nové Město, Vyšehradská 16 (Chudobinec); Praha XV, Podolská 118.
Kartotéka ruských, ukrajinských a běloruských emigrantů v meziválečném Československu (Slovanská knihovna Praha); Soukromý archiv A. Kopřivové.
Djaďkov, Sergej. Vzpomínky S. Djaďkova, prvního ředitele ÚRE ČSAV. ČSAV, Ústav radiotechniky a elektroniky, Praha 1989, 4 s. (tiskopis); Hašková, Dana. Emigrantská technická inteligence v Československu. In: Příběhy exilu. Osudy exulantů z území bývalého Ruského impéria v meziválečném Československu. LA PNP, Praha 2018, s. 180 – 225.